Karpuz Dondurma Topları Nasıl Yapılır? (Vegan Tarifler)

Yaz geliyor ve karpuzlar olmaya başlamış bile. Vegan tariflere yeni başlayanlar süt kullanımını azaltırken, dondurmanın görünümünü de şirin hale getirerek bunu deneyebilirler.  Daha az işlenmiş şeker, daha az hayvansal gıda yolculuğundaki tarifler hem daha az karmaşık hem de daha az malzeme gerektiriyor. Bu dondurma da öyle basit işte.

Karpuz donduğunda daha da bir leziz oluyor sanki. Buzlukta donan karpuz kürecikleri lezito dondurma toplarına dönüşüyor. Basit bir tarif olarak görselliği de çok hoş. Dilerseniz üzerine erimiş hindistan cevizi çikolatası da dökebilirsiniz. (Ilık halde, çok sıcak olmamalı)  Ayrıntılı tarifi yazının sonuna ekledim.

Sorbe de yapılabilir bu malzemelerle, sorbe için karpuzu dondurup 1/2 limon suyu ile blenderdan geçirebilirsiniz.

Karpuz Karpuz Karpuz dondurma topları!

×Bu derin yuvarlak kaşıklar bu gibi tariflerde çok kullanışlı. Karpuzda kullandığım gibi kavunda, kivide, muzda da kullanabiliyorum. Bu kaşıkları uzun süre aradıktan sonra geçen yaz IKEA’da buldum.

×Daha önce dondurma kaşığı ile de karpuz küreler çıkarmayı denedim, yarım küre gibi oluyor çok büyük olduğu için ama bence kullanılabilir dondurma kaşığı da. Eminim çocukların da hoşuna gidecektir!

 Malzemeler:

  1. 1/4 orta boy karpuz
  2. 1/2 limon

Yöntem:

  • Karpuzdan yukarıda gösterdiğim derin kaşıkla kürecikler çıkartıp en az 3 saat buzlukta dondurun.
  • Buzluktan çıkardığınız karpuz toplarının üzerine 1/2 limonu sıkın.
  • Ve nom.

Tarifi beğendin mi? Pin’lemeyi unutma! 

 

Follow: