Pişmeyen Sütsüz Kakaolu Puding Nasıl Yapılır? (Vegan Tarif)

Küçüklüğümü hatırlatan tat:

kokoolu pudin

Küçükken sütlü tatlılardan en sevdiğim kakaolu pudingdi. Bir de kakaolu dondurmayı çok severdim. Bu tarifteki puding de tam öyle işte, yoğunluğu ve çikolata tadı küçüklüğümde annemin yaptıklarına benzedi.

Vegan beslenmeye başladığımda bana annemin pudingini anımsatacak, yumuşacık kıvamda puding tarifi için bir çok deneme yaptım. Hindistan cevizi unu ile bile puding yapmayı denedim ancak kıvamı dibi tutmuş gibi pütürlü oldu ve sadece pasta kreması olarak kullandım.

Pişmeyen Sütsüz

 Puding Mucizesi

Şimdiye dek öğrendiğime göre, vegan pudinglerin yumuşak, pürüzsüz ve kıvamlı olması için çok farklı yöntemler var. Yumuşak evet yumuşacık olmalı. Pişirerek ya da pişirmeden de sağlıklı vegan puding yapabiliyorum artık.

HAYIR! Bu sütsüz pişmeyen puding tarifi için su kullanmadım. Eminim sırf kalorisi azalsın diye su ile puding yapmayı denemiş olabilirsiniz. Ben denemiştim ve yaptığım son sulu puding oldu.

Bitkisel bazlı beslenirken denge çok önemli. Fazla ısıl işlemden geçen bitkiler besleyici değerini kaybediyor ve began beslenirken de sağlıksız beslenmiş olabiliyorum. Bu konuda kendimi çok sıkmasam da dikket ediyorum. Belirli bir dereceyi aşmadan tarifleri ortaya çıkarmak önemli.

Vücudumuz gün içerisinde hayli çeşitli iş için enerjiye ihtiyaç duyuyor ve ona istediği yiyeceği vermeyi bilmiyorsak bize zorluklar çıkarabiliyor

Kendim için artık kaloriyi değil yiyeceğin besleyiciliğini hesaplıyorum. Çünkü yiyecek besleyici ve sağlıklı ise kalori hesabım sadece minumum gerekli kaloriyi alıp almadığımı kontrol etmem oluyor.

Sadece kalori değil bir de günün sonunda yediklerimin toplam vitamin vb. değerleri kontrol ediyorum. https://cronometer.com online olarak yediklerimin besin değerlerini gözlemlediğim kullanışlı bir site. Bu konu biraz daha ayrıntılı ancak kendi beslenme düzenimi başka bir blog yazısında yazmayı planlıyorum.

 

Raw tarif nedir?

(Çiğ Vegan Beslenme)

 1. Raw tariflerin yani ‘Çiğ’ tariflerin güzel yanı bitkinin ışığını içinde barındırmaları.
 2. Tabii ki daha sağlıklı
 3. Çiğ sebzelerin çoğunun daha bazik ph’da olması.
 4. Raw sebzeler bağırsaklarımızı daha mutlu eder
 5. veee daha bir sürü sebep

”ALKALİ Beslenme”   Ayşegül Çoruhlu‘nun kitabını okuduğumda bu alkali beslenme konusunu daha iyi anladım. Siz de şimdiye dek yaptığınız tarifleri güncellemek isterseniz alkali beslenme hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz.

Araştırmalara göre çiğ besinlerde bulunan vitaminlerin çoğu pişme süresine göre azalıyor. Bu nedenle sebzeleri de buharda 2 dk pişirmek yeterli olabiliyor. Sebzeyi öldürmeden, çok yumuşatmadan. Yani 3 dk da olabilir. Sebze pişirme manyağı değilim hayır. Tariflerim, sağlıklı vegan tariflere yeni başlayan birine çok katı gelsin istemiyorum.

Evde Badem Sütü

nasıl yapılır?

Geceden 1/2 bardak bademi suya koyun. İyice yumuşayarak bademler aktive olur ve blenderdan geçerken zorluk çıkarmaz. Eğer vaktiniz yoksa 3-4 saat önceden ılık sıya da koyabilirsiniz. Benim evimdeki blenderım çok güçlü olmadığında suda bekletmeyi tercih ediyorum.

Suyunu süzülen bademleri 2 bardak su ile blenderdan geçirip tül ya da kevgirden süzün. Badem sütü yapmak işte bu kadar basit. Kıvamına damak tadınıza göre su miktarını arttırıp azaltabilisiniz. İçine akçaağaç şurubu, pekmez ya da başka tatlandırıcılar ekleyerek tadını değiştirebilirsiniz.

 

 

Pişmeyen Puding Tarifi (Çiğ Vegan)

 • 1 b. kavrulmuş fındık
 • 1/2 bardak badem sütü
 • 2 y.k. hindistan cevizi yağı
 • 4 y.k. kakao
 • 10-12 adet suda yumuşatılmış hurma

Hurmaların ılık suda beklemesi, blenderdan geçtiğinde daha kolay püre haline gelmesi için gerekli.

Yöntem:

 1. Kavrulmuş fındıkları hindistan cevizi yağını ekledikten sonra blenderdan geçirin.
 2. Fındık kreması kıvamına ulaştıktan sonra badem sütü ile ılık suda bekletilmiş/yumuşamış hurmaları ekleyip biraz daha blenderdan geçirin.
 3. Kakaoyu en son ekleyin. Blender aşamasında ilk başta konulursa kıvamında sorun çıkarıyor ve kremsi kıvama ulaşamadan pütürlü kıvam oluşuyor. En son eklediğinizde fındık kremasının kıvamına göre biraz daha kakao ekleyebilir ya da süt ilave edebilirsiniz.
 4. Hurma tatlandırmak içindir, kendinize göre miktarı değiştirebilirsiniz.

#sendeveganye

Tarifi beğendin mi? Pin’lemeyi unutma!

Follow: