Lezito Kahvaltılık Yulaf Ezmesi Tarifim (Vegan)

 

Yulaf mı, meeh..

Kime sorsam yulafın tadından pek de hoşlanmadığını söylüyor. Bense yulafa olan her şeye bayılıyorum. Yulaf yemeye başladığım ilk zamanlarda ben de tatsız buluyordum, açıkçası baharatlar ya da meyveler olmadan çok lezzetli değil bence de.

Yulafı tatlandırmak için ise sonsuz seçenek var. Yani lütfen pes etmeyin, zamanla seveceksiniz.  Zaten tat algılarımız da zamanla alışıyor, şekersizliğe de, az tuza da. İlk seferde tatsız gelen şekersiz tarifler, bir sonraki sefere şeker ekleyince nasıl da suni gelmiyor mu tadı?

Türkiye’de glütensiz yulaf var mı?

Kahvaltıda yediğimde yulaftan daha tok tutan bir şeye henüz rastlamadım. Sadece meyve yersem kısa süre içinde acıkıyorum. Glütenli bir şeyler de yiyemediğimden (her zaman glütensiz ekmek yapmaya vaktim olmuyor) geriye sadece yulaf kalıyor. Neredeyse 2 buçuk senedir hiç glüten tüketmedim ve artık alıştım. Bu süre öncesinde farketmeden marketlerden karışık içerikli yulaflardan kullanıyordum.

Yulafta Glüten var mı?

Yulafın tarladaki halinde glüten yok, ancak fabrikalarda paketleme aşamasında, buğday – arpa vb. gibi glüten içeren diğer ürünlerle aynı banttan geçen yulafların içine de buğday kabuğu vb. gibi glütenli bakliyat giriyor. Glüten alerjisi olan birisi için bir adet buğday ile bir çay kaşığı buğday karışmasının farkı yok, her türlü rahatsızlık veriyor.

Son zamanlarda yeni markalar yurt dışından glütensiz yulaf ihraç etmeye başladılar ki buna çok seviniyorum. Yerli üreticiler de umarım kısa zamanda bilinçlenir ve üretim aşamasına glüten için daha hassasiyet gösterirler.

Bu arada eğer glütensiz yulaf arıyorsanız nefisgurme.com ‘da bulduklarımı sizinle paylaşayım:

  1. Nustil Organik Glutensiz Yulaf Ezmesi 
  2. Güzel Gıda Glütensiz Yulaf Ezmesi

Yulaf sevmek için bi sebep daha: bu lezito tarif!

Malzemeler:

  • 1/2 bardak yulaf
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 2/3 bardak soya sütü –  ya da diğer vegan süt alternatifleri.
  • bir avuç ceviz
  • 1/2 armut

Yöntem:

  1. Soya sütü, tarçın ve yulafı geceden ıslatılıp bekletilebilir ya da hazırlarken ılık soya sütü kullanırsanız yulaf daha da kabaracaktır.
  2. Diğer malzemeleri üzerine koyabilirsiniz.
  3. Ceviz yerine başka kuruyemiş de kullanılabilir. Ama bence armutla cevizin uyumu harika!

 

Follow:
Paylaş: