Ekstra Kremsi Tarçınlı Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Özellikle sabah erken uyanmak için iyi bir sebep: fıstık ezmesi.  Hızlıca kurabiye yaparken kremsi kıvamdaki fıstık ezmesini kullanmayı daha çok seviyorum doğrusu. Dün biten kavanozun ardından yeni bir kavanoz fıstık ezmesi yaptım. 1 yemek kaşığı da tarçın koydum içine değişik bir lezzet için <3

Fıstık ezmesi yaparken biraz daha fazla hindistan cevizi yağı ekleyince kremsi   kıvamını yakalayabiliyorum yani bu tarifin en ince ayrıntısı hindistan cevizi yağı eklemek. Başka yağlar da kullanılabilir tabii, ayçiçeği yağı, avokado yağı gibi ağır olmayan diğer yağlardan. Zeytin yağı ile de denedim ancak zeytin yağının tadı öne çıkıyor ve fıstık ezmesinin tadı biraz bozuluyor bu yüzden tavsiye etmem.

Bu arada hindistan cevizi yağının kalitesi çok önemli, marketlerde aşırı ucuz ve çok pahalı yağlar var, ayırt etmek çok zor ikisini birbirinden. Bazıları farklı yağlar karıştırılarak elde ediliyormuş ve hindistan cevizi yapının oranı %80’e kadar düşebiliyormuş. Kokusundan ve oda sıcaklığında erimesinden hindistan cevizi yağının doğallığı anlaşılabilir.

Ben annemin iki sene önce üretmeye başladığı Hidden Botanics hindistan cevizi yağlarını kullanıyorum. O zamandan beri başka yağlara güvenemedim ama bir kaç tane daha kullandığım marka var. Annemin bu iş ile iç içe olmasıyla hindistan cevizi yağı hakkında bir çok şey öğrendim tabii. Üretim aşamasında soğuk sıkım ayrıntı mesela çok önemliymiş, yoksa yağ tüm besleyici özelliğini kaybediyor.

 

[amd-yrecipe-recipe:6]

Bu tarifi beğendin mi? Pin’lemeyi unutma!

Follow:
Paylaş: