Altın Süt Nasıl Yapılır? (Zerdeçal Latte)

Altın Süt, sonbahar ya da kış aylarında içimi ısıtan, süt içermeyen bir tarif.

Marketlerde süt tozu içeren zerdeçal latte (Golden Milk)  karışımlarını görünce, evde yapılabilecek sağlıklı türü ile modifiye edebilirim diye düşündüm. Fazla şekere hiç gerek yok. Şekeri yoğun tatlar, az şeker alımına alıştıktan sonra baş döndürecek kadar fazla geliyor. Bir saat sonrasında baş ağrısı, yorgunluk olarak ruh halinize etki eder, umarım içinde işlenmiş şekerli hazır karışım içiecekleri tercih etmiyorsunuzdur.

Altın süt, zerdeçal latte olarak da adlandırılabilir. Zerdeçal süper besin sayılır, çünkü yararları çok fazla. Zerdeçalın iyileştirici özelliği biliniyor, uzak doğu ve hindistan baharat ailesinden. Hindistan yemek kültüründe zerdeçala çokça yer veriliyor. Tatlılarla da tuzlularla da uyum sağlıyor zerdeçal.

Bir çay kaşığı zerdeçal tozu üzerine bir bardak kaynar su ekleyerek çayını da yapabilirsiniz, akçaağaç şurubu ile de tatlandırabilirsiniz. Eğer vejetaryen besleniyorsanız bal da ekleyebilirsiniz. Ben içine bir kaç adet karanfil atmayı da seviyorum, ve bazen de tarçın çubukları.

Eğer zerdeçal yedirmem gereken birileri varsa zerdeçal latte ya da kinoa pilavının içinde kaybolup gidiyor, kimse anlamıyor.

Zerdeçal lattenin tadını size anlatmam gerekirse, hindistan cevizi sütünün lattenin tadını yumuşatması ile birleşmiş hafif tarçınlı zerdeçal sütü gibi, sıcak çikolata gibi kıvamlı. Biraz daha yoğun hazırlanırsa puding olabilir.

Yapımı çok uzun olmasa da altın süt tarifini yaptığım videoyu aşağıya ekliyorum.

Zerdeçal latte tarifi için

Malzemeler:

 • 1/2 bardak kaju
 • 1 bardak kaynamış su
 • 2 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş muskat

İpucu:

⊕( kajular minimum 1 saat ılık suda beklemiş olursa daha güzel bir kıvamda olur blender sonrası)

⊗Tarifteki tarçın ve zerdeçal miktarını damak zevkinize göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ben tarçın yoğunluğunu daha fazla sevdiğimden 1 çay kaşığı daha tarçın ekliyorum.

Krema için malzemeler: 

 • 1/4 bardak kaju
 • 1/3 bardak su
 • 1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu (ya da pekmez)

Alternatif  Malzeme Değiştirme tablosunu görmek için bu yazıma bir göz atabilirsiniz

 

Yöntem:

 • Kajuya Kaynamaya yakın ılık suyu ekleyerek rondodan geçirin. İpucu kısmında söylediğim gibi, eğer kajuları ılık suda 3 saat ila 1 gece arasında beketirseniz yumusayacaklardır, böylece rondodan geçince daha kıvamlı yumuşak olurlar.
 • Rondodan geçirdiğiniz kaju ve su karışımı kıvamlı bir krema halini alacak, eğer katı olmuşsa biraz daha su ekleyebilirsiniz, eğer çay gibi sıvı ise daha fazla kaju ekleyip,  latte ya da sıcak çikolaya kıvamına getirebilirsiniz.
 • Karışıma geri kalan tüm malzemeleri (tarçın, muskat,, akçaağaç şurubu)  ekleyip çırpın. Bu işlemleri cezvede yaparsanız soğuyan latteyi ısıtmanız aha kolay olur. Tüm malzemeleri ekledikten sonra ısıtmak isterseniz kaynayana dek ısıtmamalısınız dikkat edin. Besin değerlerinin ölmemesi ve lezzetinin bozulmaması için bu önemli.

SON OLARAK:

Alternatif olarak bu tarifi, hidistan cevizi sütü, badem sütü, soya sütü gibi diğer süt çeşitleriyle de hazırlayabilirsiniz.

Kıvamı için, yağsız süt kullanırsanız bir yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı eklerseniz yağdan çözülüp emilen vitaminlerden de yararlanmış olursunuz.

 

Vejetaryen malzemeleri Vegan Malzemelere Çevirmek için Alternatifler:

 • 1 yemek kaşığı bal = 1 yemek kaşığı pekmez = 1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu
 • 1 yemek kaşığı bal = 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
Follow:
Paylaş: