Instagram Çekiliş Postu Nasıl Düzenlenir (Canva.com ile)

Instagram’da Çekiliş Var Postu Nasıl Düzenlenir (Canva.com ile)

Öncelikle 16 Eylül 2017 son tarihli olan çekilişime katılmak için link burada:

 

🌸Çiçek Buketi Kazan! 🌸 Hidden Botanics Kampanya Çekilişine katılmak için yapmanız gerekenler👇🏼

1) @hiddenbotanics & @feels.like.june instagram hesaplarını takip et

2) 3 ARKADAŞINI BU FOTOĞRAFIN ALTINA ETİKETLE

🌿Çekiliş @hiddenbotanics çiçek tasarım markası ve @feels.like.june tarafından düzenlenmektedir
🌿Yapay çiçek buketi detaylar: okaliptus & saten yapayçiçek güllerden tasarlanmış, mor sümbül detaylı çiçek buketi.
🌿Çekilişe katılmak için son tarih 16 eylül 2017. Kazanan 1 kişi 18 eylül’de açıklanacak ve iletişime geçilecektir.
🌿önemli: çekiliş boyunca kuralları sağlamayan katılımcılar elenecektir.

BOL ŞANS!
#HBcicekbuketi
#hiddenbotanics

#çekiliş
#çekilişvar
#giveaway
#yapayçiçek
#çiçekbuketi


»İnstagram’da Çekiliş Postu Hazırlarken Adımlar Sırasıyla:1.Kampanyanızın ayrıntılarını belirleyip, çekilişini hazırladığınız ürünün fotoğraflarını çekin.

2.Çekilişinizin türü ne olacak?

       Like&TAG : Sadece hashtag ve beğeni ile mi katılım alacaksınız

Bu hazırlaması ve kontrol etmesi en kolay olan çekiliş türüdür. Katılım oranının da en yüksek olduğudur aynı zamanda. Çünkü çoğu instagram kullanıcısı kolayca sadece çekiliş fotoğrafını beğenerek katılabileceği için hiç düşünmeden katılma ihtimali bile yüksek..

       COMMENT: Yorum ile katılım 

Çekilişinizden daha çok kişinin haberdar olmasını istiyorsunuz. O zaman bu yöntem size uyabilir.

Takipçilerinizden çekilişe katılmak için, instagram çekiliş fotoğrafınızın altına 1-4 kişi etiketleyerek katılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece etiketlenen kişilerin de çekilişinizden haberi olur ve onlar da bu yöntem ile katılabilirler. Bu şekilede ardı ardına çekilişiniz daha çok duyulabilir.  Ve siz de daha fazla tanıtım yapmış olursunuz.

 

           E-mail ile katılım alma

 • Instagram postunuz hazırladınız ve blog/site ‘nizde de çekilişe özel açıklayıcı bir yazı hazırladınız. Bir de e-mail ile katılım linki eklediniz. Yani katılımcıların blogunuza hem abone olacak hem de gerçek kişi olduklarından emin olacaksınız.
 • Blogunuza ya da sitenize abone olan katılımcılar aynı zamanda çekiliş sonrasında ulaşacağınız izleyici kitlesini de oluşturacağından içeriğinizi tanıtmak için en etkili yollardan biri.
 • ‘E-mail ile katılım’ın negatif tarafı ise kullanıcılar açısından uğraştırıcı ve katılımı diğer çekiliş yöntemlerinden daha çok vakit aldığından caydırıcı olup katılım oranını düşürmesi.
 • İlk kez bir çekiliş düzenliyorsanız ve takipçi kitleniz 10.000 kişi altında ise ben e-mail yöntemini size önermiyorum. Tabii yine de siz biliriniz. Like & Tag ya da Comment yöntemleri daha uygun olabilir.

 

  3.Fotoğrafınızı bir fotoğraf editleme programı ya da uygulaması kullanarak editleyin. Benim genellikle en çok sevdiğim ve kullanması çok kolay olan kullandığım online editleme sitesi canva.com

 

 4.Metin ekleyin: Renklerinizi seçin ve postunuza canlı bir renk ile başlık yazın ki instagram kullanıcılarının daha çok ilgisini çeksin.

 

koyu ya da açık bir renk ile belirgin olacak şekilde kurallarınızı 3 maddeye indirgeyerek fotoğrafın üzerine yazın.

Bu fotoğraf altındaki içeriği okumaya zahmet etmek istemeyecek kullanıcıların ilgisini çekmek için hem kolaylaştırıcı bir yöntem hem de hiç kimsenin zamanını almıyor.

 

5.Canva’ya kolayca png. ya da jpg. içerik ekleyebilirsiniz.

Sadece saniyeler sürdükten sonra yüklenen fotoğrafınızı projenizde kullanabilirsiniz.

Sol tarafta benim yüklediğim png. imageleri ve instagram çekilişi için hazırladığım postun marka logoları var.

Bu içerik fotoğraflarını seçtiğim taslak ortamına eklemek için sadece eklemek istediğim fotoğrafı tutup + sürükleyip + taslak içerisinde koymak istediğim yere bırakıyorum.

Canva kullanımına ilişkin daha detaylı anlatımımı bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

 

 

6. İNDİR!

Artık tasarımınız hazır, bir sayfada çalıştıysanız direkt indirebilir ya da çok sayfa açtıysanız bütün sayfaları indirmek yerine sadece indirmek istediğiniz sayfaları virgül ile ayırarak indirebilirsiniz.

 

 • Instagram’da paylaşmadan önce kuralları ayrıntılı bir şekilde açıklama kısmına yazın ve tag’leri belirtin.
 • Takip edilmesi gereken kullanıcı hesapları var ise onları da açıklamının baş kısmına yazarsanız ilk başta göze çarpacaktır.
 • Instagram gönderisinin açıklamasının son kısmına konusu ile ilgili bolca tag eklemeniz, gönderinizin bulunmasını kolaylaştırmasını sağlayacaktır. Benim de yukarıda hazırladığım çekilişi inceleyerek örnek alabilirsiniz.

 

Fotoğraf Çekerken ve Editlerken İpuçları:

 

 • Fotoğrafını çekeceğiniz ürünü bir kaç açıdan ve dekoratif bir şekilde doğada / tek renk arka planda / dokulu yüzeyde fotoğrafını çekebilirsiniz.
 • png fotoğraflar bulup, düzenlediğiniz fotoğrafın üzerine ekleyebilirsiniz.
 • google image search (görsel arama ile) ‘  ….  png  ‘ (…. yerine aramak istediğiniz fotoğrafı yazın, örneğin çiçek) ‘ çiçek png’
 • png demek şeffaf arkaplan demektir ve png halindeki şekilleri fotoğraflarınızın üzerine kolayca ekleyebilirsiniz. Benim hazırladığım postta gördüğünüz gibi duracaktır çiçekler. Aşağıya ekledim indirebilirsiniz:

  pembe çiçek png. indir


YAZIYI BEĞENDİN Mİ? PIN’lemeyi UNUTMA. 🙂

 

Follow:
Paylaş:

2 Comments

 1. burak
  Nisan 2, 2018 / 6:28 pm

  merhaba, cekilisi hazirladik, sonra katilanlari instagramdan nasil cekiyoruz? ve cekilisi gerceklestiriyoruz? tesekkurler

  • cagla.
   Nisan 2, 2018 / 7:09 pm

   Merhaba Burak, cekilis kosullarina gore gerekenleri uygulayanları , ornegin yorum yapmaksa tum yorum yapanlari, fotografi begenmeleri gerekiyorsa katilanlarin, fotografi begenen katilimcilari gormek icin, instagrami bilgisayarda acarak, cekilis fotografini acin. Sonra katilimcilari kopyalayip bir excel dosyasinda siraya dizebilirsiniz. sonrasinda son halini kopyalayip “katilimci kullanici isimleri listesini” bir online giveaway generatora yapistirarak, seçilmesi gereken kisi sayisini giriniz, ornegin “3” ve program otomatik olarak katilimcilardan rastgele 3 kisi sececektir 🙂 bu önerebileceğim kullanışlı online programlardan biri: https://www.cekilisyap.com/hizli-cekilis + ek olarak diğer programları da kontrol edip yazıyı güncelleyeceğim, sorunuz olursa lütfen yazın!

Bir Cevap Yazın