Edinburgh’da Görülmesi Gereken 8 Yer

Edinburgh’ya yolunuz düşecekse demek ki bu yazıyı okuyor olmalısınız. Biz de yola çıkmadan önce görmemiz gereken yerler listesi yapıp hemen bir araştırma yapıyoruz ama eğer vaktimiz olmadıysa zamanı nasıl yönetip nereyi daha önce görsek diye düşünürken zaman geçiyor ve işin içinden çıkamıyoruz.

Bu listeyi zamanı daha iyi kullanmanız için hazırladım. 2 gün hatta 1 güne dahi sığdırabileceğiniz bir rota oldu.

1. Edinburgh Kalesi

 

Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın en önemli turistik görsellerinden sayılıyor. Kayalığın tepesinde ve muhteşem görünüyor. Edinburgh’un merkezinde Castle Rock’da.

2. Royal Botanic Garden Edinburgh

Edinburgh kalesinden sonra ters bir konumda olmasına rağmen kesinlikle ziyaret etmeniz gerektiği için ikinci sırada yazdım.

Edinburgh botanik bahçesinin düzeni, bitkisel çeşitlilği görmeye değer gerçeken.

Yukarıdaki fotoğraf da Botanik bahçesinde bir patikada çektiğim fotoğraf.

3. Scott Anıtı

Scott Monument’e nasıl gidilir diye düşünüyorsanız, siz onu bulmak istemeseniz bile merkezde olduğundan kesin yanından geçeceksiniz. Yine de David Street ile Princess Street ile birleştiği noktada yer aldığını söyleyeyim.  yolun hemen kenarına denk geliyor. Waverley Station durağında inerseniz yürüme mesafesinde.

Scott Monument, 61 metre yüksekliğiyle bir yazar için yapılmış en büyük anıt olma özelliğini taşıyor. 1832’de hayatını kaybeden ünlü İskoç yazar Sir Walter Scott‘ın anısına uygun bir anıt yapılmasına karar verilmiş ve 1836’da bir yarışma düzenlenmiş. George Kemp tarafından sunulan tasarım kabul edilmesiyle 1846’da inşa edilen Scott Monument, Doğu Princes Street Gardens EH2-2EJ adresinde yer alıyor. 


Scott Monument

Adres: E. Princes St Gardens, Edinburgh EH2 2EJ, İngiltere
http://www.edinburghmuseums.org.uk/CMSTemplates/ScottMonumentVirtualTour/
Tel: 0131 529 4068
Ziyaret Saatleri:
Nisan-Eylül döneminde,
Cuma-Cumartesi günleri arasında 10.00-19.00
Pazar günleri 10.00-18.00
Ekim-Mart döneminde,
Cuma-Cumartesi günleri arasında 19.00-16.00
Pazar günleri 10.00-18.00
Bilet Fiyatı: Yetişkin ve öğrenciler için £3


 

Eğer Edinburgh’e bizim gibi trenle geldiyseniz tren istasyonundan çıktıktan sonra biraz yürüyüp Ludons’da mola verip bir şeyler yiyip sıcak kahve içebilirsiniz. Muhtemelen siz oradayken ya yağmur yağıyordur ya da yağacaktır. Hava güneşliyse de çok şanslısınız demektir.

 (Cafe Ludons: http://loudons.co.uk/eating-in-edinburgh/)

WEEKDAY BREAKFAST served 7:30am-noon, 

WEEKEND BRUNCH served 8am-4pm.

 

4. Old Town, Edinburgh

 

Old Town, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’nın en eski bölümüne halk tarafından verilen isim. Alan, Orta Çağ sokak planının ve Reformasyon dönemi binalarının çoğunu koruyor ve ilgi çekici mimari ile dolu.

Sokaklarda yürüyüp biraz turistik alışveriş de yapabileceğiniz yer. Ufak ufak iskoç şekerlemesi satan dükkanlar var. Snow globe arayışındaysanız buralarda onları da bulabilirsiniz.

 

5. St Giles’ Cathedral

Kilise, yaklaşık 900 yıldır Edinburgh’nın dini odak noktalarından biri. Günümüzdeki kilise 14. yüzyılın sonlarından kalmıştır, ancak 19. yüzyılda geniş şekilde restore edilmiştir. Görülmeye değer.

6. Arthur’s Seat

Arthur’un koltuğu denilen yer edinburgh’nın tepesinde koltuğa benzeyen bir yer. Eğer tırmanmalı yürüyüş için vaktiniz varsa çıkabilirsiniz çünkü eminim oradan manzara fotoğraf çekmelik olacaktır.

7. Princes Street Gardens (bahçe)

Scott Monument’in bulunduğu bölge Doğu Princes Street Gardens olarak adlandırılırken diğer tarafı ise Batı Princess Street Gardens olarak adlandırılıyor.  Fotoğraftaki yeşil bahçe Scott anıtının yan tarafında yani.

 

8. Forth Köprüsü

Edinburg yakınındaki Forth Köprüsü bir demiryolu köprüsüdür. 1890 yılında inşa edilmiştir. Üç ana bölüm ve her biri yaklaşık 520 metre uzunluğundadır. Köprü 2,529 metre uzunluğunda ve deniz seviyesinden 46 metre yüksekliktedir.

Biz Edinburgh’ya trenle Inverness’den geldiğimiz için sisli bulutlu bir öğle vaktinde bu köprünün üzerinden geçmiştik.


yazıyı beğendin mi? Pinlemeyi unutma! 🙂

Follow: