İngiltere Vizesi Nasıl Alınır (Gerekli Belgeler)

Bir plan yaptınız. Seyahat için ya da okul vb. için… İngiltere vizesine başvurmak istiyorsunuz. Sonra vize işlemlerini sizin için halleden yerler var fakat kendiniz de bu süreci gayet eksiksiz ve başarı ile atlatabilirsiniz. Tıpkı bizim yaptığımız gibi.

İngiltere Vizesine başvuru süreci aslında sanıldığı kadar zor değil. Sadece olan hikayeyi kanıtlayacak belgeleri hazırlayıp dosyalamanız lazım ki 1 saati geçmeyecek bir hazırlık bu.


İngiltere Vize başvurusunu nereden Yapacağım?

Başvuruyu UK tarafından hazırlanan bir siteden yapabiliyorsunuz. Burda sitenin türkçe ve ingilizce hali de var. Aşağıdaki linke tıklayarak hangi tür vizeye ihtiyacınız var öğrenebilir ve o vizenin gerektirdiği belgeleri hazırlayabilirsiniz.

https://www.gov.uk/check-uk-visa

Sonrasında aşağıdaki resmi başvuru sitesi ile başvuruyorsunuz.

https://www.visa4uk.fco.gov.uk/

Başvuru sorularını ve bilgilerini tamamladıktan sonra, randevu sayfası açılıyor.

O kısımda size uygun şehri ve uygun tarihi hatta saati seçip randevunuzu alıyorsuuz. Randevuyu aldıktan sonra size konsolosluk adresi ve ayrıntılı bilgiler verdiğiniz mail adresinize gelecek.

Sanırım başvurunun en başında ya da sonunda iban numarası veriliyor ki vize ücretini yatırın diye  (2017 mayıs : )


Geri kalan yapılacaklarda ise gerekli belgeleri dosyalamakta. Tek tek şeffaf dosyaya koymanıza gerek yok çünkü konsolosluk görüşmesinde tüm belgeler dosyanın içerisinden çıkarılıyor. Dosya sizde kalıyor ve belgeler incelenmek üzere alınıyor.

Resmi evraklarınızın imzalanmış ve kaşeli olduğundan emin olmalısınız. Örneğin banka veri dokumantasyonları gibi. E-Devlet den çıktısını aldığınız belgelerde sorun yaşamazsınız muhtemelen çünkü ben yaşamadım.

İngiletere Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler:

 • Alacağınız vize tarihleri arasında geçerli ve dolmamış bir pasaportNüfus cüzdanınızın ve pasaportunuzun ilk dört sayfasının fotokopisi.Not. Daha önceden dolmuş pasaportlarınız varsa bunları da belgelerinizin arasında eklemeyi unutmayın.
 • PASAPORT*Temdit süresi seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı.*Eski pasaportların birlikte sunulması önemlidir.
 • 2 adet fotoğraf, bu fotoğrafların boyutu için internette pek çok oran buldum ama gittiğimde resmimi vize başvuru merkezde çektirdiğim fotoğraf aynen pasaport başvurumda kullandığım biyometrik fotoğraflardandı. O yüzden biyometrik bir fotoğrafınız ile başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca eşarp kullanan arkadaşlar kullandıkları eşarbın yanlarını hafif bir şekilde geri çekerek eşarplarıyla fotoğraf çektirebilirler.
 • MESLEK İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR:* Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı: detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli.SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü,Güncel bilgileri içermekte olan iş yerine ait evraklar,
 • FİNANSAL DÖKÜMANLAR:* İngiltere seyahatini karşılayan maddi kaynağın karşılığı olan bakiyenin şahsi banka hesabında (Euro/GBP/ USD) görülmesi gerekmektedir. Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli)* Son 3 aylık Maaş Bordrosu* Çalıştığı Kurum/Şirket tarafından, İşveren Yazısı: çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte.

  * İngiltere seyahatine sponsorluk eden 1. dereceden akraba olması durumunda;

  – İngiltere’deki maddi durumunu beyan için son 3 aylık maaş bordrosu, banka gelirini bildiren evraklar, malvarlığını kanıtlayıcı belgeler. İngiltere’de resmi otumunu  gösteren belgeler; adına elektrik, su, gaz faturaları vb.

 • Öğrenci iseniz, öğrenim durumunuzu yansıtan belgeler (öğrenci belgenizi İngilizce olarak alabiliyorsanız, İngilizce almanız tavsiye edilir.) Okul başarı durumunuzu gösteren belgeler, İngiltere’de bir okuldan kabul aldıysanız bu okuldan aldığınız kabul mektubu, orada bir dil kursuna devam edecekseniz bu dil kursuna kayıt yaptırdığınıza dair belge.
 • Çalışanların çalıştıkları kurumu gösteren belgeler, ayrıca çalıştıkları kurumun seyahat etmeyi planladıkları zaman aralığında kendilerine izin verdiğini gösterir belge.
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız, vukuatlı nüfus belgeniz.
 • Sicil kaydınızı gösterir belge. (Ben bu belgeyi e-devletten almıştım ve belgem konusunda herhangi bir sorun yaşamadım.)
 • Geliş nedeninizi ve ne kadar süre karacağınızı belirten bir vize istek dilekçesi.
 • Uçak rezervasyonlarınız.
 • İngiltere’de kalacağınız yere dair belgeler; bir otelde kalacaksanız, otel rezervasyonlarınız, eğer orada yaşayan birinin yanında kalacaksanız, size yollayacağı davet mektubu. (Davet mektubunda davet eden kişinin adresini, iletişim bilgilerini, ülkede yaşama durumunu -göçmen ya da ülkenin vatandaşı mı olduğu- bildirmelerini isteyin.)
 • Online vize başvuru çıktınız
 • 18 yaşının altındaki kişilerin vize başvurularında ebeveynlerinin bu seyahate izin verdiğine dair bir dilekçeyi de dosyalarına eklemeleri istenmektedir. Bu dilekçe Türkçe olarak hazırlanmışsa, yeminli bir tercümana İngilizce’ye çevirip; orijinal dilekçe (Türkçe olan) ve İngilizce çevirisini dosyanıza eklemelisiniz. Diğer belgelerinizi de İngilizce olarak toplayabilirseniz iyi olur ama bazı belgeler İngilizce olarak bulunamayabiliyor, ebeveyn dilekçeleri haricindekilerin Türkçe olması herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor diye biliyorum, zira benim belgelerimden bazılarının da yalnızca Türkçe’leri vardı.
 • (kaynak: http://www.ingilterekonsoloslugu.net/ingiltere-turistik-vize)
 • Başvuru dosyanıza bir de vize dilekçeniz yazarak eklemelisiniz: İngilizce Dilekçe Vizesi

 

İngiltere’ye Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben İngiltere Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. İngiltere Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi İngiltere Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. İngiltere Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri İngiltere Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. İngiltere Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • İngiltere Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile İngiltere Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir. (kaynak:https://www.vizemerkezi.com/ingiltere/formlar-dilekceler/turistik-vize-dilekce-ornegi/

 

Vize Dİlekçe örneği:

 

 

 

İNGİLTERE VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR

»Tüm işlemler bittiğinde iki ya da üç hafta içerisinde size vize sonucunuz gönderilebilir. Eğer vize merkezinde teslim almayı seçtiyseniz, size gelirken yanınızda getirmeniz gereken belgeyi unutmadan vize sonucunuzu almaya gidebilirsiniz..

İngiltere Vize Türlerine Göre Vize Ücretleri (2017)

VİZE TÜRÜ

VİZE ÜCRETİ (2017)

AÇIKLAMA

6 aylık 113 USD Turistik vize
2 yıllık 439 USD Turistik vize
5 yıllık 780 USD Turistik vize
10 yıllık 978 USD Turistik vize
Öğrenci ziyaretçi vizesi  116 USD (6 aylık)
Uzatılmış Öğrenci ziyaretçi vizesi 221 USD (6-11 ay arası)
Tier 4 Vizesi  426 USD (Uzun dönem İngiltere öğrenci vizesi)
Tier 5 Vizesi  299 USD (Değişim öğrencileri ve dil kursuna gidecek öğrenciler, geçici olarak kısa süreli çalışacaklar için İngiltere vizesi)
 Tier 2 Vizesi  676 USD (Genel Çalışma Vizesi)

 

Follow: