İSKOÇYA – gitmeden önce bilmeniz gereken 7 şey

Glasgow’da akşamüzeri

1.İskoçya’ya Yılın Hangi Zamanında Gitmek lazım?

Hangi mevsimde gitmek daha iyi olur diye düşünmektense, siz gittiğinizde ne yapmak istiyorsunuz önemli olan o. Çünkü ne zaman giderseniz gidin İskoçya sizi tüm mükemmel manzarası ve değişken hava durumu ile karşılayacak.

Kış ve yaz festivalleri, doğa sporları, fotoğraf yürüyüşleri, tekne gezileri, tarihi turlar… Siz ne yapmak istiyorsunuz? Eğer sadece sahil tatili ve plajda uzanacağınız bir hafta düşünüyorsanız bunun için en uygun aylar temmuz & ağustos.

İSKOÇYA’DA BAHAR

Bahar İskoçya’ya gitmek için en güzel mevsim olabilir. Doğada bisiklet sürebilir ve tarihi kaleleri gezebilirsiniz. Baharla gelen güneşli havalar sayesinde açık hava sporları için de en uygun zaman bahar. Eğer kayaking yapmayı seviyorsanız, kuzey iskoçya’da kano kiralayabileceğiniz yerler var.

Viski turları ve jazz festivalleri de Mayıs ayına denk geliyor: Aviemore ve caingorns Yürüyüşü ve Dağ festivalleri, arran Vahşi yaşam Festivali, Isle of Bute Jazz Festivali.

Bahar yani daha az bulut diye düşünseniz de iskoçya’nın baharı bulutlu güneşli geçer. Eğer şanslı iseniz günesli açık bir gün size denk gelebilir! 🙂

İSKOÇYA’DA YAZ

Yaz ile bahar arasında pek fazla fark yok aslında. Hava sıcaklığı bir kaç derece daha artar yaz geldiğinde.

Yazın en güzel tarafı mesela Edinburgh vızır vızır kalabalık. Şehir daha canlı ve neşeli. Kasveti ile göz kamaştıran Edinburgh’ya (okunuşu edin-braa) yazın gitmenizi tavsiye ederim. Daha kasvetsiz olma ihtimali var. Tabii bu benim düşüncem. Kasveti seviyorsanız her zaman gidebilirsiniz. Mimarisine diyecek sözüm yok, ben de çok sevdim!

Ağustosta Edinburgh’de 3 hafta süren Fringe Festivali var. Tatilinizi denk getirebilirseniz. Önceden festival detaylarını araştırmayı unutmayın tabii, bazen haftaları kaydırabiliyorlar.

Highland Games de ağustos’a denk geliyor.

İSKOÇYA’DA SONBAHAR

Altın ve kahverengi. Sonbaharda İskoçya daha güzel olabilir. Kalın eldivenler ve yumuşak çoraplarla. Sadece bavulu hazırlarken kalın kazaklardan dolayı yanınıza çok fazla eşya alamayacaksınız eğer benim gibi çabuk üşüyorsanız.

Sonbaharın nemli doğa havasında doğa yürüyüşleri ve fotoğraf çekmek harika olabilir.

Meşhur viski festivalleri sonbaharda oluyor: Autumn Speyside Whisky Festival Konum: Dufftown, Moray.

İSKOÇYA’DA KIŞ

Glasgow ve Edinburgh kış geldiğinde alışveriş cenneti! Evet eğer alışveriş yapmayı seviyorsanız kışın gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Kasım ayından Aralık ayına dek buz kayağı ve buzda dans festivalleri oluyor. Kar, kar, kar, kar.

Bu link’te İskoçya 2017 aktivite listesi var, TIKLA!

2.Yanınızda Götürmeniz gerekenler

Rogie Fall Milli Parkı’da keşif yürüyüşünden. Inverness’e çok yakın.

Yağmur Sizi Etkilemesin. Elbette yağmur yağacak, her zaman hazırlıklı olmalı yanınızda yağmurluk ve şemsiye taşımalısınız.

İskoçya’nın yağmuru her zaman türkiye’deki kadar şiddetli olmuyor çoğunlukla. Yağmur spreyleri gibi bir kaç saatlik küçük yağmurlar olabiliyor. Islanmıyorum zannediyorsunuz fakat uzun sürdüpü için sırılsıklam oluyorsunuz. Bu yüzden su geçirmeyen yağmurluklarınız her zaman yanınızda olsun. (katlanabilir ve taşıması kolay Decathlon yağmurlukları tavsiyem, aynı zamanda da uygun fiyatlı.)

 • Rüzgardan ve yağıştan sizi koruyacak yağmurluk
 • Lastik çizme / Bileklikli Bot / yürüyüş ayakkabısı
 • Şemsiye
 • hırka ve ceket: yaz aylarında bile sıcaklık 15 C derecenina altına bir anda düşebilir
 • sivrisinek losyonu
 • kalın çoraplar
 • yedek ayakkabı (biri kuruken diğer lazım olacak)
 • Yağmur geçirmeyen çadır: kamp yapacaksanız
 • Rüzgara dayanıklı ceket
 • Atkı ya da şal
 • kamera

3.ULAŞIM

TREN & METRO

Glasgow ve Edinburgh’da olduğu gibi bazı şehirlerde metro hattı var. Bir kaç binişlik metro kartı alarak kullanabilir ya da doldurdukça kullanabileceğiniz kartlardan alabilirsiniz. Biz gittiğimizde Glasgow’daki sistem Edinburgh’da biraz daha farklıydı. Glasgow’da 2 binişlik kartlar varken Edinburgh’da doldurulan kartlar ve 3 binişlik kartlar vardı. Aynı zamand günlük metro bileti her ikisinde de var. Glasgow’da günlük bilet almıştık.

(önemli: günlük biletler 24 saat sürmüyor, gün bitene dek sürüyor. biz günün sonunda almıştık uygun diye ancak yanıldık..)

Trainline İle tren biletlerinizi önceden alabilir bilet zamanları ile fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Bizim oldukça işimize yaramıştı. Uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Scotrail : şehirler arası hızlı tren

İskoçya’da araba kiralama Ne Kadar tutuyor?

Seçeceğiniz araba kiralama firması ile önceden görüşmeniz faydalı olacaktır. İskoçya’da araba kiralama fiyatları uçak biletleri gibi son ana bıraktığınızda fiyatlar artabiliyor. Önceden kiralarsanız ise Türkiye’deki fiyatlardan bile daha uygun olduğunu göreceksiniz.

1 ay önceden kiralamak yeterli.  North Coast (yazısı gelecek) Kuzey İskoçya Sahilleri rotasına çıktığımızda Inverness havalimanı’nı arabayı alacağımız yer olarak seçmiştik. Inverness’de trenden indikten sonra meydanda otobüse binip yaklaşık 20 dakikada havalimanına varmıştık. (otobüsler Inverness’de nakit kabul ediyor. )

Yaklaşık kira fiyatını anlamanız için 5 günlük araba kiralama bilgilerimiz:

Car Group: Fiat 500 or similar

Pick-up details:
country: UK
city: Inverness
location: Inverness Airport
date: 6 Jul 2017 12:30

Drop-off details:
location: Inverness Airport
date: 10 Jul 2017 17:00

Total Cost: TRY734.48

Güvenilir araba kiralama siteleri:

FERİBOT

Adalara gitmek isterseniz ya da kıyıları tekne ile gezmek isterseniz feribot kulanabilirsiniz.

John o’Groats İskoçyanın kuzeydeki en uç noktası. Oradan feribotla gidebileceğiniz bir ada daha var mesela. Ve bunun gibi feribot noktaları var. Doğa yaşamını gözlemlemek ve fotoğraf çekmek isteyenler için tekne gezileri oluyor. Bizim vaktimiz kalmadığından gidememiştik, umarım siz gidebilirsiniz!

Burada feribotlar hakkında daha detaylı bir yazı var.

OTOBÜSLER

Şehir içi ulaşım onlarca hat otobüs ile kolaylaştırılmış. Hiç gecikme tereddütü etmeden otobüs kullanabilirsiniz. Çoğunlukla Double Decker denilen iki katlı otobüsler var. Hava alanına giderken de şehir otobüslerinin havaalanına giden çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bavullar için yerler ayrılmış oluyor.

UÇAK İLE ULAŞIM

İskoçya’nın bir ucundan diğerine girmek trenle 6 saati geçebiyor. Eğer Edinburgh’dan daha kuzeye hızlıca gitmek isterseniz uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

iskoçya hakkında yararlı bilgiler içeren güzel bir site: www.visitscotland.com

 

4.KONAKLAMA

 

Eski bir kalede uyumak ister miydiniz? Ya bir ailenin evinde. Bütün olasılıklar mümkün. Bazı kaleler reatorasyon sonrası otele çevrilmiş. Airbnb ile aile yanında bir odada kalabilir ya da bir dairenin tümünü günlük kiralayabilirsiniz.

Biz İskoçya’dayken hem airbnb ‘den hem de booking‘den yer ayarladık. Size tavsiyem kalacağınız yer için önceden gitmiş olanların yorumlarını iyi okumanız.

Hostelleri ya da Couchsurfing‘i de tercih edebilirsiniz. Eğer sürprizler sizi endişelendirmiyorsa ya da kalacağınız yerin koltuk ya da 5 kişilik oda olması gibi.

5.YEMEK

Nerede Yemeli: Burada Zomato pek yaygın değil, hemen heyecanlanmayın. Puanlarına aldanmayın. Ama tripadvisor‘a kesinlikle güvenebilirsiniz.

Tadılacaklar Listesi

 • iskoçya şekerlemesi’ni nerede olursa olsun bulun. Zaten çok uzakta değildir. (aka: Scottish Tablet – http://www.scottish-at-heart.com/scottish-tablet.html)
 • Çikolatalar
 • Viski
 • Eeee, viskili çikolataları tadın
 • Balık ve patates kızartması (bence yemeyin hiç sağlıklı değil.)
 • İngiliz kahvaltısı edin
 • Balık turtası, evet balık
 • Sıcak çikolata
 • Tesco’dan alışveriş edin ve kendi yemeğinizi yapın.

Tesco, buradaki Migros gibi bir market. Her yerde tesco var orada. Ben bayıldım çeşitliliğine. Glutensiz ve vegan beslendiğim için seyahatlerimde yemek problemini çok yaşıyordum ancak ingiltere’de bunu hiç yaşamadım.

6.AKTiViTELER

Tüm iskoçya için anlattığımdan detaylı yazmıyorum. Ancak Edinburgh için yazıyor olsaydım daha detaylı bir yazı olabilirdi. bu nedenler Her şehir için daha ayrıntılı başka bir yazıyı sonra yazacağım.

Yola çıkın. Biz Kuzey iskoçya sahillerini en iyi kendimiz gezerek keşfedebileceğimizi anladığımızda hemen rotamızı çizmeye başladık. Bana göre tura katılmaktanda halkın içine karışıp, biraz kaybolup biraz da sorular sorarak gezmek daha güzel bir deneyim oluyor. ve daha çok yer geziliyor.

Festivaller.

Şehir içi otobüs turu. Eğer vaktiniz kısa ise ve hızlıca caddeleri ve önemli yerleri görmek istiyorsanız.

Kaleleri görün.

Botanik Bahçeler.

Doğal Park alanları. 

Sportif aktiviteler.

Yürüyüş gruplarına katılabibilirsiniz.

Kayaking, yani kano turuna çıkabilirsiniz.

Sanat galeriler ve müzeler. 

Tekne turları

7.İPUÇLARI

 • Seyahat planlarınızı son ana bırakmadınız.
 • Hava durumunu önceden kontrol ettiniz.
 • Konuşurken İskoçya’ya ingiltere demeyin, hatta iskoçlara ingiliz de demeyin. Kızmazlar tabii ki turist olduğunuz için ancak bilmenizde fayda var. Zaten bilmiyoranız üzücü olmaz mı? Çünkü İskoçya Birleşik Krallığa Dahil ancak ingilizlerden ayrı bir millet, tıplı Wales ve Irlanda gibi.
 • Araba sürerken karşıdan gelene yol verdiğinizde veya karşı taraf yol verdiğinde kafanızı sallayın ve gülümseyin.
 • İskoçya’da halkın dili biraz daha karmaşık. İngilizceniz çok iyi değilse konuşmalar birbirine karışabiliyor. Hatta çok iyi olsa bile, İskoçlar biraz değişik konuşuyor. Birisine soru sormuştum ve 4 defa dediklerini anlamadım ve tekrar etmesini söylemiştim, ve sonuç: yine anlamamıştım.  İşte o zaman gözelerinin içine bakın ve parmağı ile metronun yönünü göstermesini isteyin. Bu onu susturacaktır. Well, sorry..
 • İskoçya’nın ikinci yerel dili Gaelic’dir. Bu nedenle tabelelar ve işaretlerde iki dil yazıyor.
 • Bozukluklar için -bir sürü penny ve pound demir paralardan bahsediyorum- mutlaka ufak kese cüzdan taşıyın. Böylece çantada dağılmazlar.
 • Highlands’e giderseniz yollardaki kuzulara dikkat edin. Çünkü orada insandan çok kuzu var. Bir sürü kuzucuk.
 • Mavi gökyüzüne hiç bir zaman güvenme.
 • Highland ineklerini görürsen fotoğrafını çek. Ed sheeran’a benzeyen kızıl kahküllü Highland inekleri çok şirin görünüyorlar. Sandığından daha az sayıdalar o yüzden onlardan birini görürsen şanslısın demektir. Çiftçiler Normal inekleri beslemektense Highland ineklerini beslemeyi nadiren tercih ediyorlar çünkü daha beslemesi ile bakımı daha masraflı oluyormuş.
 • Lock Ness gölünü ziyaret edin. Belki Loch ness Canavarı sizi bekliyordur.
 • Gayda ve iskoç etekleri.
Bazı yararlı linkler:

Official NC500 website | Visit Scotland | The Telegraph | The Guardian | Undiscovered Scotland

 

BEĞENDİN Mİ? PİN’LEMEYİ UNUTMA! 🙂

Follow:
Paylaş:
fotoğraf çekimleri bana aittir izinsiz kullanılamaz. ( Çağla / @tastes.like.june)