VEGAN CHEESECAKE NASIL YAPILIR?

Merhaba! Ben Çağla. Son 3 aydır VEGAN besleniyorum. Keşfettiğim sağlıklı vegan tarifleri, denemeleri Kahvaltidan Sonra Gidelim youtube kanalımda ve burada paylaşıyorum. Umarım aranızda veganlık hakkında düşünenlere, sağlıklı tariflerin de lezzetli olabileceği ile cevap verebilirim.

VEGAN CHEESECAKE Mİ OLURMUŞ?

Bu defa vegan cheesecake’in nasıl yapıldığını çektim sizin için. Sayfanın en üstünde duruyor bence izleyin.

Kajulardan başlayayım anlatmaya. Genellikle kaju güzel krema kıvamını vermede kullanılıyor. kajuyu ilk önce suda 3-4 saat ıslatıp bekletiyorum ki iyice yumuşasın. 2 bardak kajuya 2 bardak soya sütü ekleyip blenderdan geçiriyorum.

karışıma 1- 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyip karıştırıyorum. Kajulu krema karışımının 1/3 ünü taban için ayırıp geri kalanını da 1 bardak cevizle blenderlayıp ikinci kata yayıyorum. Tabanı hazırlarken hindistan cevizi tozu da kullandım.

»VEGAN & Vegan OLMAYAN cheesecake arasındaki farklar»

  1. VEGAN cheesecakede hiç hayvan ürünü yok tabii ki en büyük fark bu. Böylece ağır hayvansal yağlar, kalbinizi, karaciğerinizi yormayacak.

  2. Vegan OLMAYAN, yumurtalı, sütlü normal cheesecake neredeyse 4-5 yumurta sarısı ve en az 2 bardak labne içerir. Yani bir porsiyon cheesecakede yarım bardak labne, 1 yumurta, 1 yarım bardak süt ve yarım bardak şeker de yemiş olursunuz. Normalde önünüze yarım bardak labne koysam kaşık kaşık yiyemezsiniz sanırım, değil mi? İşte bu da şekerin lezzet,. AH bu şeker olmasa… Şekere bulanan her şeyi lezzetli buluruz, teriyaki tavuk sosu da yarım bardak şeker ile yapılıyor dersem şaşırmayın.

  3. İşlenmiş ŞEKER yerine kur meyve kullandım. Her zaman işlenmişin yerine daha sağlıklı bir alternatif vardır. Meyveler de tatlılık derecesine göre ayrılır. Eğer daha tatlı olmasını isterseniz sıcak suda beklettiğiniz hurmaları süzüp blenderdan geçiriğ tatlandırıcı olrak kullanabilirsiniz. Baldan daha tatlı, lifli ve sağlıklı olur. -Seni duyuyorum ve evet bal vegan değildir. Yani VEGAN besleneceksiz balı da tatlandırıcı listenizden silmeniz gerekiyor.

  4.  UN koyamıyorsak ne koyacağız?? Vegan cheesecake diğerine göre aynı zamanda unsuzdur. Dibine bisküvileri kırıp tereyağına batırmadım. Hindistan cevizi tozu ile yağını kullanarak donmaya hazır üstünü de tutabililecek kıvamlı bir taban hazırladım. Ben aynı zamanda glutensiz beslendiğimden (un-un ürünleri yani ekmek vs-cavdar… içindeki gluten alerjisi) kaju cheesecake kıvamını yakalamda un görevini gördü. Eğer kajum bitmişse chia tohumunu soya sütünde bekleterek yine güzel cheesecake kıvamını yakalayabilirdim.

Malzemeler:

Cheesecake kreması

2 bardak Kaju

2 bardak soya sütü

1 bardak ceviz

1 tatlı kaşığı tarçın

5 adet incir

Cheesecake Tabanı

1/2 b Hindistan Cevizi Tozu

1 y.k. hindistan cevizi yağı

cheesecake karışımının 1/3

en üst taban

1 bardak donmuş ananas ve 1 adet donmuş muz

1 Bardak Soya Sütü

Çikolata Sos

3 yemek kaşığı kakao

4 yemek kaşığı h. cevizi yağı

tatlandırmak isterseniz akçaağaç şurubu kullanabilirsiniz, ben tatlandırmadan yaptım ve meyvelerle birleşince tadı lezzetliydi

En üst kısmını donmuş frenk üzümü ile süsledim.

Videodaki gibi karışımı kalıba kat kat koyarak en az 4 saat dondurduğunuzda çikolata sos ve frenk üzümleri ile süsleyip servis edebilirsiniz..

Follow:
Paylaş: