Uyumlu Instagram Teması Oluşturmak İçin Bilmemiz Gerekenler

Eğer kalabalık instagram hesapları arasında öne çıkmak istiyorsan, yaratıcı ve tutarlı bir tema oluşturman şart! Neredeyse bir sene önce, ben kendi temamı bulana dek profilime olan ilgide hiçbir artış yoktu. Birçok önde gelen Instagram kullanıcısı görsel olarak hayalindekini yansıtabildiği  tarzını bulmuş ve o şekilde sürekliliği sağlayarak verim alıyor. Sen onlardan birine denk geldiğinde ise resmen sana beni ‘follow’ la diye bağırıyor sanki. O kadar güzel görünüyorlar. Pekala, peki sen de aynısını yapamaz mısın? İşte bazı ipuçları:

Renk paletini seç

Yapman gereken ilk şey, renk paletine karar vermen. Bu kendi farksız Instagram teman tüm renklerin galerideki uyumlu göründüğü tonu belirleyecek ve muhtemelen en önemli özelliklerden biri.

Feels.like.june adında kullandığım instagram hesabımda benim odaklandığım ise; doğa, tariflerim, kedim, çizimlerim kısaca yaşam tarzı denilen kendi hayatımdan anları paylaştığım ilham vermeyi de umduğum bir hesap. İsmini Tastes.like.june yapmamin sebebi ise haziran ayının güneşli günlerini ve yaz tariflerini anımsatmasıydı. Aynı zamanda şiirsel bir yanı da var. Renklerim dönemsel olarak soğuk veya sıcak olabiliyor. İncelemek için tıkla.

Odaklandığım renk tonları mevsimler ile değişebiliyor. Bazen iki hafta boyunca mavi ağırliklı ise sonraki iki hafta sıcak bir renk seçiyorum.

Örnek olması için, tonlamalarını konularına çok güzel uydurmuş bazı hesaplardan screenshot aldım.


 @iskandinav.evim‘in beyaz, natural, yumuşak temali dekorasyon ve yasam profili,  @saltinourhair‘in sıcak sarı, parlak, bol güneş alan tonları, @caiirose’un sabit koyu mavi arka planlı sağlıklı tarif çekimleri, ve @relxased‘in kahve turuncu, vintage ruhlu teması.

Arkaplan rengini ya da tonlarını uyumlu ayarla

Eğer çoğunlukla evde, studyoda, iç mekanda birşeyleri çekiyorsanız, çekim yaptığınız yüzeyin renginin ya da tonlarının sürekli olarak uyum içinde olması hatta aynı olması anahtar olacaktır.

Bazıları beyaz masa örtüsü üzerinde çekim yapar, ya da çarşaflar, masa üzerleri, tahta bloklar, desenli peçeteler. Seçim senin.


fotoğraflarını hangi amaç için çektiğini düşün

Yarattığın fotoğraf içeriklerinin, kalıcı surekli ve belirli bir amacı yansıtması gerekiyor. Bir kitap hesabı ise, ana konunun kitaplar olduğu yaratıcı çekimler içeren bir hesap olabilir. Bunun gibi ana bir konun olmalı.


Fotoğraflarını hep aynı ışıkta çekmelisin

Fotoğrafların görünümü için ışığın etkisi çok büyük. Eger yapay ışık kullanıyorsan hep yapay ışıkla devam et. Eğer pencerenden giren, naturel ışık ile fotoğraflarını çekiyorsan, her gün aynı saatte çekimlerini yapmaya çaliş.


Fotoğraflarının stilini tamamlayan editleme uygulamasını seç

Görünümünü tamamlayacak, tonlarca editleme uygulaması ve programı var ortalıkta. Lightroom ya da Photohop’u bilgisayarında kullanabilirsin. Ya da telefonuna aplikasyonlar indirerek de editleyebilirsin. Benim favorilerim VSCO ve Afterlight app.  VSCO ile editleri kopyalayıp başka fotoğrafa da yapıştırabiliyorsun.

Unutma, her çektiğin fotoğrı paylaşman gerekmiyor

Son olarak, aklında bulunsun diye söylüyorum, çektiğin her fotoğrafı paylaşmana gerek yok. Uyumlu bir instagram teması yaratmak istiyorsan, kaliteli fotoğraf çok sayıda kalitesiz fotoğraftan daha iyi.( Quality> quantity) sadece senin stilinde olan fotoğrafları paylaştığında profilinin gorüntüsünün de güzelleşeceği yolda ilerlemeye başlayacaksın! 🙂

Follow:
Paylaş: