How to Improve Your Winter Mood * Kış Modundan Çıkmak

Günler kısaldığında

hava iyice soğumaya başladığında ve dışarda yapılan sporlar için vakit daraldığında kış etkisindeki moody ruh hali bütünüyle bizi sarabiliyor.

Güneşsiz günlerden dolayı D vitamini alamamak – daha fazla karanlık saatler – hava şartlarından dolayı daha fazla evde olmak ve dolayısıyla pasif bir haldeyken rahatlatıcı yemekler tüketmek kan şekerinde oynamalara sebep olarak hormonların da dengesizleştiriyor. Davranış ve düşüncelere yansıması bu yüzden.

Güzel haber ise senin kış aylarında olumsuz- motivasyon etkıleyen faktörlerini belirlemek- gerisi ise çok kolay. Onları düzeltmek.

D vitamini takviyesi*

D vitamini sistemimizdeki bir çok reaksiyonu etkiliyor. Balık (somon benim en sevdiğim haftada en az 1 kez tüketmek lazım * tabii ki yagda kızarmamıs olmalı ) – süt ürünleri * d vitamini eklenmiş gıda ürünleri tüketilebilir.

Ya da güneş her çıktığında biraz güneş almak – güneşte yürümek (cilde temas etmeli)  sana çok iyi gelebilir. Bence tüm kış duygusallığının sebebi güneşin ortalıkta daha az gezinmesi.

D vit eksikliği açısından emin olmak için bir doktor kontrolü gerekebilir.

Sağlıklı yağlar*

Bu konudan bahsederken ayçiçeği ya da hayvansal yağlardan bahsetmiyorum. Sistemimizdeki alkali dengesini koruyup – hormonlar – enzimlerin – ve daha bir çok reaksiyon için uygun ortam sağlamanın yolu yeteri kadar sağlıklı yağ tüketmekten geçiyor.

Belki hiç ummuyorsun ancak beslenmek * eksik vitaminler – asidite senin ruh halini de etkiliyor. Yediğin yağın (o mis zeytinyağlılar) pişmemiş olması -yüksek ısı yağın besleyiciliğini yok ediyor- gerekiyor. Bundan 2 yıl önce yaptığım yanlış beslenme düzeninde yağ tüketimimi sınırlandırıp bir kac gunde 1 kasık seklinde ayarlamıstım. Beraberinde yoğun bir spor yapıyordum. Ancak bir süre sonra metabolik sendrom etkisini göstermeye başladı – halsizlik – sindirim problemleri – hormonsal bozukluklar – uyku sorunları vs. Kalorisinden ve *YAG* dan korktugum o zamanlar biraz daha araştırma yaparak sağlığımı düzelttim. Günde neredeyse 1 avokado – miktarından emin olmadığım kadar çok soğuk sıkım yağ ( hindistan cevizi yağı – zeytin yağı – keten tohumu yağı ) – siyah ve yeşil zeytin tüketmeye başladım. İlginç bir şekilde hem daha alkali hissetmeye başladım tüm olumsu etkilerin yok olduğu gibi yağ yakmaya kaldığım yerden devam ettim.

Saglıklı yaglar hayvansal yagları notrluyor. Yani eğer hayvansal yağ tükettiysen bir o kadar da sağlıklı yağ tüketmelisin.

Bunların hepsi toksinlerin de sebebi elbette. Kışın tükettiğimiz besinlerin de daha asidik olmasından dolayı yağlanabiliyoruz.

Kısaca ben bu açıya – yiyecekler ve ruh haline etkileri olarak bakıyorum. Ne yiyorsak ya da yemiyorsak eksiklikler varsa o şekilde hissediyoruz. Önemli olan eksik olanı keşfedip yerine koyabilmek.

Serotonin*

Serotonin seviyeleri sağlıklı bir duygu durumlarında rol oynuyor. Bir çok hormon gibi (insülinin salgı sıklıkları hareketleri vs gibi) stabil bir şekilde salgılanması ani düşüş ve çıkışlardan daha iyi.

Yediğin çoğu yiyecek serotonin seviyene etki ediyor. Ancak bazıları birden yükselmesine ya da alçalmasına da sebep olabiliyor. Çözüm ise işlenmiş yiyeceklerden – karbonhidratlardan (brokoli- karnabahar- sindirilmesi uzun süren bakliyatlar… dısında)  – beyaz şekerli kahverengi şekerli kısaca çeşidi ne olursa olsun şeker şekerdir – uzak durmak. Kış meyveleri – donmuş gıdalar – saglıklı karbonhıdratlar – sebzeler koyu yapraklı yesillikler... tercih edersen çok daha iyi hissedeceksin.

Herkes kurabiye ya da çikolata ile bir fincan kahveyi alıp battaniyesine sarılıp bir film izlemeye bayılabilir sanırım. Bunu hiç yapmamak çikolatayı (sadece ornek veriyorum sizin zehiriniz başka olabilir) yasaklayıp acı çekmek yerine – tüm sağlıksız alışkanlıklarınızı internette biraz tarif araştırması yaparak sağlıklı ve pratikleriyle değiştirmek. Bu yüzden kendi katkısız çikolatamı hep kendim yaparım. Mutluluk da aslında çikolata da değil işlenmemiş kakaodan geliyor. Şeker ise anlık mutluluk verip bir saat sonrasında tekrar bitkin – acıkmış hissetmenize sebep olur.

Türkiyede havanın nasıl olacagını az cok kestirebiliyoruz. İyi ki Londrada değiliz ve güneş açmasından 10 dk sonra yağmur akşama da kar yağmıyor. Ve orada yaşayan insanlar da kar yağdığı için evde kalmak yerine mümkün olduğu sürece işlerine gidiyorlar.

Dış etkiler seni ne kadar etkiliyor?

Dışardan gelen sebepler yerine kendin ne hissetmek bugün ne yapmak istiyorsun?

Seni alıkoyan şey nedir?

Sadece düşünceler ve kendi yarattığımız zorluklar dışında hiçbir engel yok. Motivasyon eksikliğinin sebebi bence inancını kaybetmek. İnanç derken hedefine olan inançtan bahsediyorum. Ne için yaşıyorsun – kısa donem hedefin nedir ( bu bir seylerde basarılı olmak – yemek yapmayı ogrenmek – bir geziye cıkmak olabilir..- sen kimsin? Seni ne mutlu ediyor ve ne yolundan alıkoyuyor. Bunları bildikten sonra duygu durumunu toparlamak bence daha kolay.

  

egzersiz*

Yorgun – uykusuz erkenden uyandığın bir sabah. Dışarsı buz gibi. Ama hergün böyle. Diyelim ki koşmaya çıkacaksın. Yataktan çıktıktan sonra, zaten 1 saat sonra kendine geleceksin – eğer sağlıklı besleniyorsan. Dısarsı tehlıkelı olmadığı süre Yeterli özelliklere sahip – kış için spor kıyafetlerini giydiğinde dışarda da biraz hareket ettiğinde ısınacaksın. Günün geri kalanı da enerjik geçecek.

Koşulla bu kadar sıkı olmasın da bir yoga mat alıp salonda pilates yapmaktan da güzel ve etkili.

Uyku*

İyileşmek – sağlıklı kiloyu korumak – hormonal döngü ve balans – tamamiyle sistemsel uyum için uyku. En az 8 saat ve gece saat 11den sonrasını kapsayan – sessiz – karanlık ortamda uyku. Kaliteli bir uyku içinse hafif bir akşam yemeği – ogleden sonra saglıklı yagları tuketmek * bol su ıcmek * onemli. medıtasyon yapmak * bıraz kıtap okumak * da zihni rahatlatıp yavaslatıyor. En azından 10 dklık bir meditasyon bence uyumadan önce mükemmel. Melatonin balansı içinse gün içinde biraz egzersiz yapıp hareketli olmak lazım. Bu da uykuyu etkiliyor.

Oxytocin*

Oxytocin sana yakın olan birisine sarıldığında ya da yakın olduğunda salgılanan bir hormon. Kış ayları boyunca etrafındaki insanlarla etkileşime geçmek ve değer verdiğin insanlarla beraber olmak iyi gelir.

Konu besleyicilik olduğunda sağlıklı yemekleri sevdiğin insanlarla paylaşmak da oxytocin salgılanmasına sebep olabilir. Zamanı degerlendırmek – baskalarına yardım etmek – bir hayvanı sevmek de yardımcı olabilir.

Hormon dengesi – saglıklı beslenme – iyi ruh halini sağlamak kış aylarında zor olabilir ancak ulaşılamaz değil.

FIKIRLER *** Haftalık etkinlik planları (to do listeleri yapmak ve uymak) – bos vakitleri doldurmak – kıs mevsımının güzelliğini hissedecek doğa gözlemleri – her gunu bir oncekinden farklı gecirmeyi denemek – kıs cayları denemek – kıs muzıklerı dınlemek (bunun ıcın bır şarkı lıstesı paylasmalıyım senınle bır sonrakı postta)

Kendine inan

Kendini sev

Kendini tanı

Kendinle konuş

Kendine değer ver <3

 

 

Follow:
Paylaş:
all photographs taken by Cagla Kabaca