Tariflerim İçin Nasıl Fotoğraf Editliyorum / Instagram 101

Fotoğraf kalitesini DÜŞÜRMEDEN NASIL MOODY Effect VEREBİLİRSİNİZ

Son zamanlarda yemek fotoğrafçılığına, foodstyling ile beraber fotoğrafı editlemeye de niyetli olanlar için böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Dergilerde, blogda ya da herhangi bir sosyal medya aracılığı ile tariflerin daha fazla kişiye hitap etmesini isterken görselliğin öneminin, renklerin, fotoğraf kalitesinin önceliğini artık herkes fark etmiştir diye umuyorum.

Fotoğraf editlemeye meraklı bir kaç arkadaştan konu ile alakalı sorular alınca yazmaya karar verdim. Özellikle hangi programları kullandığımın sorulması üzerine ve  editleme yöntemlerim ile ilgili bilgileri vereceğim.

Instagram’da kullandığım filtreler ve temalar çoğunlukla VSCO app ve Lightroom programı ile editlediğim fotoğraflar oluyor. Fotoğrafın tonuna, ışığına göre editleme planı değişiklik gösteriyor.

Bu arada galerisini en sevdiğim moody effect kullanan birkaç hesabı da buraya not düşeyim bakıp ilham alırsınız: @signebay@okuprin@linda_lomelino – @_foodstories_

 

MOODY EFFECT nedir?

 

Moody hissiyatını veren renkler kullanmak demek. Yani The Moody Blues’dan Tuesday Afternoon etkisi gibi aslında.  Hayır değil şaka yapıyorum. Ama onun gibi, sonuçta fotoğrafın verdiği his önemli bence, bu da onun gibi bir tarz.

Klasik beyaz ışıkta ya da aşırı net yemek fotoğraflar yerine, 18-55 mm yerine (sadece bir örnek) bazen 50 mm ile çekilmiş olması daha güzel duran, hafif karanlık, gri-mavi-siyah tonlarını bulunduran fotoğraflardır. Başka tonlarda da olabilir tabii ama ben kendi tarzım olarak kullandığım benim M o o d y   e f f e c t stilimi sizinle paylaşıyorum ki size yol gösterebilsin.

Fadingin fazlalığından kaybolan netliği ise bölgesel contrast ve renk için  ( tarifin lezzeti de fazla arka planda olmamalı) yine bölgesel saturation (sıcaklık) ayarı uyguluyorum. Gerisi sizin stilinize kalmış, yani saturation ayarını tamamiyle düşürüp, gece led ışıkla çekim de yapabilirsiniz.

 

Moody Effect için 5 basit yöntem:

  1. Fotoğrafta Işık Ayarı. Gölgeleri aydınlatmak, siyahları karartmak, beyazları daha da beyazlatmak ve son olarak istediğiniz orana kesmek. Bunlar ilk aşamada yapabileceğiniz en küçük ayarlar, renk ayarlarından önce tabii. Fotoğrafta odaklanılması istediğiniz objeyi netleştirip olabildiğince öne çıkarın.
  2. Moody aşamasında, yıkanmış film gibi bir etki için de, saturation (sıcaklık) ayarındaki ayarlar ile oluyor.. Sıcaklığı (saturation) -50 ye dek düşürebilirsiniz ben çoğunlukla öyle yapıyorum. Vibrancy ayarını ise yükseltmek tonların patlamasını, objenin renginin yutulmamasını sağlayacaktır. Bunun ile alakalı Lightroom 101 yazıları yazmak istiyorum aslında.
  3. Tarif videolarımda mavi gölge (blue shadow) kullanmayı seviyorum. Mavi tonun gölgede hafifçe seçilmesini sağlıyorum ve bu da aşırıya kaçamamış bir editleme yöntemi oluyor.
  4. Ne kadar shadow (gölge) ayarlarında ince editlemede kendimi kaybetsem de, bunun aksi için çabalıyorum. Yoksa çok yapmacık durabiliyor. Gölge editi için koyu tonların ışığının yükseltilmesi ile koyu siyah ton arasında dengelenmesi gerek. Aynısı Highlight için de geçerli. Highlight’ı çoğu zaman olabildiğince düşürüyoum bu gibi editlemelerde. Bu sayede tonlamanın ortasını bulmuş oluyorum fazla parlamıyor fotoğraftaki hiçbir alan.
  5. Son olarak Kontrast (contrast) ayarı. Bazıları keskinliği (yüksek kontrast) severken bazıları smoth edges (yumuşak kenarlı) fotoğraflardan hoşlanıyor. Sizin tarzınız her nasıl ise her ikisini de deneyerek hoşunuza giden gibi editleyebilirsiniz.  Aşağıda bunu anlamanız için bir örnek verdim fotoğrafın üzerine gelerek hangisi low contarst hangisi high contrast görebilirsiniz.


YAZIYI BEĞENDİN Mİ? PİN’lemeyi Unutma 🙂

Follow: