Balkabağı Mousse Tarifi

img_9819

Balkabağı tatlıları, sonbaharın vazgeçilmezi. Şimdi şerbetli bol kalorileri bir yana bırakıp benim sağlıklı tarifimi inceleyebilirsiniz.

Şerbetli olanlardan farkı daha az şekerli olması ve ara öğün olarak yari
kasesinin uygun olmasıdır.

Şekerin her çeşidi şeker olup, sağlıklısının olmadığını söylemek istiyorum öncelikle. Ben biraz daha masum olan akçaağaç şurubunu (Maple Syrup) kullandım bu kremayı yaparken.

Şimdi aşureler de yapılmaya başladı. Ben gluten hassasiyetimden dolayı buğdaylı yiyemiyorum ancak kinoalısını yapmayı düşünüyorum. Çok yakında onun da videosu gelecek.

\img_9819Kocaman bir balkabağına rastladık annemle. Bahçede kesmem bir saat sürdü. Daha kısa sürebilirdi ama mumluğa çevirmek için de
eleceğim kabuk kısmını inceltmem gerekiyordu. Videoda çekiç ve bıçakla savaşımı göreceksiniz.
Balkabağı dilimlerini, yaklaşık 3 bardak kadar, tencerede 2-3 cm su ile kısık ateste pişirin. Yumuşadıklarında suyunu süzüp, cam bir kaba alın. Daha sonra püre haline getirin, blender ya da çatal kullanabilirsiniz. Çatal kullanıldığında parçalı oluyor ben seviyorum. Blender daha yumuşak bir krema haline getiriyor pürüzsüz oluyor.

Püre haline getirdiğiniz kremanın içine aşağıdaki malzemeleri ekleyin;
1 yemek kasıgı tarçın
1 çay kaşığı muskat cevizi rendesi
akçaağaç şurubu
hindistan cevizi yağı

servis etmeden önce üzerine ceviz ve akçaağaç şurubu çok yakışıyor
eğer bu şurubu bulamıyorsanız yerıne bal, pekmez, keci boynuzu pekmezi ya da recel kullanabilirsiniz. Olabildigince az islenmis seker kullanmakta fayda var hic kullanmayadabilirsiniz. Balkabagi zaten oldukca sekerli ve nisastali bir tatli oluyor.
HAPPY HALLOWEEN!
Umarim Cadilar bayrami icin denersiniz,
xx
C & M

-Tarifi denediğinizde fotografini cekip #kahvaltidansonragidelim etiketi ile benimle paylaşabilirsiniz.

Follow:
Paylaş: