Tariflerim » Dolma »

 

 

Anneannem ben küçükken en lezzetli dolmaları yapardı. Şimdi hem dolmalık biberlerin mevsimi hem de patlıcanların son zamanı olduğundan kepekli pirinç ile doyurucu ve enfes bir dolma yaptım.

Benim tarifim geleneksel tariften biraz daha farklı sadece. Zeytin yağını dolmaları pişirdikten sonra üzerine döküyorum çünkü ısı yağın yapısını bozuyor. Pirinç pilavı ise suyunu çekene dek pişiyor ve dolmalık biberlere dolduruyorum. Sonra yarım çay bardağı su ekleyip tencerenin ağzını kapatıp sadece 10 dk pişiriyorum ve minimum 10 dk da dinlenmeye bırakıyorum.

Dolmamı yaparken tariflere bakmaya vaktim yoktu ve baharatları koklaya koklaya anneannemin iç pilavının tadını yakalamaya çalıştım. Soğanı bir kaç kaşık su ile tencerenin ağzını kapatarak yumuşayana dek pişirdim. Önemli olan soğanı öldürmemek. Tarçın ve kuru naneyi ekleyip karıştırdıktan sonra 1 b kepekli pirinci küp küp dilimlediğim patlıcanı ve 2 b su ekledim. Suyunu çekene dek pişirip altını kapatıp 10 dk beklettim. Sonra biberleri doldurup biraz su ile pişirdim. Böyle yapmamın sebebi bitkilerin tamamiyle eriyip posasını kaybetmesini engellemek. Tüm pişirme işlemini en ufak ısıtıcı ocak gözünde ve en düşük ısıda pişirmenizi öneririm. Ne kadar yavaş ve düşük ısıda pişirilirlerse o kadar besin değerleri ve tadı korunuyormuş.

Ben yaptığım yemeklerde tuz çok nadir kullanıyorum. Tuz yerine zeytin ve peynir çeşitlerini porsiyona biraz ekleyerek çeşitlendiriyorum. Siz dilerseniz ekleyebilirsiniz.Son olarak nenelı zeytinyağlı yoğurt sos olarak çok yakışıyor biliyorsunuz ki.

 

Malzemeler

10 12 adet ufak boy dolmalık biber

İç Malzeme

1 b kepekli pirinç

2 b su

2 yk kurutulmuş nane

2 tk tarçın

1 adet büyük soğan

1 adet ufak patlıcan

Follow:
Paylaş: