Final Cut Pro X ile Nasıl Video Editlenir ?

Bu yazımı OSX yazılımını kullanıp, video editlemek isteyenler için hazırladım. Applestore’da çokça editleme programı bulunuyor ancak kaliteli videoları kolay araç yöntemleri ile editleyip zaman kaybetmek istemiyorsanız benim 2 yıldır kullandığım Final Cut Pro X ‘i tavsiye ederim.

Final cut pro indirmek için tıklayın

Yukarıdaki linkten, programı satın almadan önce, sayfa açıldığında sağ üst köşedeki free trial butonuna tıklayarak deneme sürümünü indirin.

İki haftada programa alışmıştım ben, eğer windows kullanıyorsanız ve diğer bir kaliteli video editleme programı olan Adobe Premiere Pro kullandıysanız, FCP (Final Cut Pro) daha kolay olacak.

(Macbook/OSx yazılımlarda adobe programlarını kullanabildiğinizi unutmayın, yine ayrı bir yazıda anlatacağım)

Programı indirdikten sonra, basic bir şekilde nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim şimdi.

 

video editleme aşamaları genel olarak şöyle olacak:

 

1. Yeni Proje Oluştur ( Open New Project)

File>New>Project

Program açıldıktan sonra yukarıdaki görselde de belirttiğim şekilde yeni proje oluşturmanız gerekecek videoları ekleyebilmek için.

2. Boyut/Çözünürlük ayarı (Video resolution/rate format)

Videonun çözünürlüğü video türünüzle, nerede kullanacağınızla ilgili. Klasik ve en çok kullanılan oran 1920×1080 dir. Genellikle frame rate 23.98 /24 olarak ayarlanır. Fram rate ve fps aynı şey, frame per second açılımı: 1 saniyedeki frame (fotoğraf ) sayısı anlamına gelir. Videonun akışkanlığı buna bağlıdır. Kullandığınız kameradaki max fps özelliğine göre bu ayar çeşitlenebilir.

Instagram için uzunlamasına video hazırlamak istiyorsanız ratio 4×5 oranında olacaktır. Buna göre 1000×1250 olabilir mesela.

 

Ayrı bir konu olan slow motion video nasıl editlenir anlatmak isterim. Kaliteli bir slow motion footage hazırlamak istiyorsanız kameranızın fps çekim gücü en azında 120 olmalıdır. Mesela benim kullandığım Canon D 80 için max fps 60. Bu nedenle slow motion editlerim biraz donuk akıyor. 

 


FPS: 1 saniyede oynatılan fotoğraf/görüntü sayısı Frames per second (FPS) is a unit that measures display device performance. (anlamak için vid:https://www.youtube.com/watch?v=FLRj27ZMTIk)

Footage: henüz editlenmemiş, projedeki video editleme alanına yeni eklenmiş raw video anlamına gelir. Kısaca  footage olarak bahsediyoruz. footage is raw, unedited material


3. Footage EKLE

Videolarınızı bulunduğu dosyadan tutup, sürükleyip yukarıda gösterdiğim footage alanına bırakabilirsiniz.

İstediğiniz sayıda videoyu üst üste ekleyip, opaklık ayarı yapabilmenize ve dahasına izin veriyor program. Ayrıntılı edit konusunu başka bir yazıda anlatmayı düşünüyorum, şimdi basic tutmaya çalışacağım.

4. Renk Ayarı (Colour Editing)

Renk ayarı son videonun olmazsa olmazı, footage seçerek parça parça renk editi yapabilirsiniz. Presets yazan kısımda Final Cut Pro’nun kendi hazır renk effectleri var. Ayrıca kendi edit ayarınızı da isimlendirip o butondan kayıt edebilirsiniz.

Çoklu footage renk ayarı yapabilmek için, footageları seçin, sağ click ile birleştiri (merge) seçin. Böylece toplu renk editi yapabilirsiniz. Ama aşırı ışık değişimi oluyorsa videolar arasında toplu renk editi yaptığınızda farklı sonuçlar ortaya çıkar. Bütünlüğü sağlamak için her aydınlık değerine göre ayrı ayrı edit yapmanızı tavsiye ederim.

 

5. Videoyu kaydetmek (Rendering)

Yukarıda 2 aşamada anlattım nasıl videonuzu kaydedeceğinizi. Manuel ya da hazır olarak butonlardan seçim yaparak (1) videonuzu isimlendirip son kontrol yaparak kaydedeceğiniz yeri seçtiğiniz sekme açılacak. (2)

 

Hepsi bu kadar basit. Adobe after effect kullananlarınız bilir ki, videoyu editlerken önizleme yapmak mümkün değildir After Effects’de. Saatlerce videonun yüklemesini bekleyebilir hatta dakika dakika belki görebilirsiniz. ve Önizleme akışkan olmaz. Ancal Final Cut Pro X de sürekli canlı olarak editlediğiniz ya da editlemediğiniz footage yüklenmesini beklemeden görüntülersiniz curser ile. (mause).

 

Diğer sevdiğim harika özellik ise 15 dk lık bir videonun renderı (kaydetme aşaması/işlenmesi) 10*15 dkyı geçmiyor. Ancak Adobe after effects ile 4 saati bile geçebiliyordu. 

 

Umarım işinize yarayabilecek ve kullanımınızı kolaylaştırabilecek bilgiler verebilmişimdir. Bir sorunuz olursa aşağıya yorum bırakabilir ya da mail gönderebilirsiniz. en kısa zaman içerisinde dönüş yapacağım.


Yazıyı beğendin mi? Pin’lemeyi unutma!

 

Follow: