Sweet Spot Nedir? Markalar neden sweet spot şeker oranını kullanır?

 

Max lezzet için Tatlı Noktası

(Sweet Spot)

Nedir?

Markalar, sweet spot denilen bir stratejiyi kullanıyor. Ürünün tadının tüketiciye lezzetli gelmesi için. Ve o ürünü sürekli almamızı sağlamak için. Neden favori paketli bisküvimiz olur da favori meyvemiz olmaz? örneğin neden canımız ansızın armut çekmez?

Mesela gecenin bir yarısı armut almaya gitmeyiz ama belki gecenin bir yarısında paket fastfoodu evimize çağırabiliriz. Çünkü armutun tadı, fastfoodun tadını bir kere almış olan tat seviyenizde, sizi en mutlu eden en lezzetli yemek seviyesine ulaşmamış. En azından beynimiz bunu öyle hesaplıyor.

Markalar, derken tümünü kastetmek istemiyorum ama, Bazı bazı markalar işte bunu kullanıyor. Tatlı noktasını kullanarak, bizin en hoşumuza giden tatlar seviyesinden size ürünü sunuyor. Ve sonra bir armutu bile bitiremiyoruz belki çünkü tadı saman gibi geliyor.

Markaların Sweet Spot’u Nedir?

Bir ürünün şeker seviyesindeki, bir çay kaşığı az olsa tatsız, bir çay kaşığı daha fazla olsa çok tatlı olurdu diyeceğimiz, toplumun genelinde aşırı lezzetli tat seviyesine denk gelen yapay tattır.

Market: bazı markaların savaş alanı gibi. Daha fazla kazanmak için mümkün olan her şeyi, sağlığı bozmasına rağmen yapan markalar yok değil hepimiz biliyoruz. Aralarından sağlıklı olanı seçmek öyle zorlaştı ki artık, dikkat etmem gereken paket içerik ayrıntılarını okurken yüz yıl geçiyor.

Ürünlerin Paket içeriği bilgilerinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Şeker eklenmiş mi? (iyi değil eklenmişse)
  • Tuz eklenmiş mi? eklenmişse sodyum yüzde kaç? 0.6g sodium / 100g oranından daha az olması önerilmiş. Kaynak yazının en sonundadır ***
  • Koruyucu eklenmişse, kötü
  • Okuyunca anlaşılmayan kimyasallar varsa, kötü
  • Yağ oranı ve yağın türü ***

Günlük ihtiyacımız olan yağ 4 çay kaşığına eşdeğer, yani günlük öğünlerde bundan fazlası da gereksiz oluyor. Zaten kuruyemiş, çekirdek yağlarından da yağ ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz.

‘That Sugar Film’

Şekerin zararlarının özetlendiği

en etkili görsel içerik olabilir, 

ilk izlediğimde beni gerçekten çok etkilemişti, gizli kalmış saklanan bir çok şeker değerinin farkına varmıştım. Şeker bağımlık yapar mı ve etkisi nedirin cevabı da bence tamamiyle bu videoda anlatılmış.

Kolalarda uygulanan açıklanmış bir şey bu, ketçapta da olan gibi gibi. Her şeyde şeker var, konservede bile şeker var. Gerçekten anlamıyorum mısır zaten içeriği nişasta ve şeker, niye konservesine şeker ilave ediyorlar? Çünkü bu bir tüketim savaşı. Daha lezzetli olmalı ve yoğun hayatımızda, acıkınca markete girdiğimizde, düşünecek halimiz olmadığında, çabuk seçim yapmak istediğimizde bize şekerli konserve mısır sunuyorlar. Beynimiz tadını biliyorsa, şeker seviyesine göre onu istiyor ve zaten elimizin altında oluyor ilk onu seçiyoruz.

Hiç mantıklı değil. Tüm bunlar olurken çoğu kişi bunun farkında değil ve ben de değildim. Ayrıca farkettikten sonra uyum sağlamakta zorlandım. Ve hala sweet spot ile sorunlararım var. Sweet spot için benim kendime çözümüm, bu yiyecekleri mideme hiç koymamak. Çünkü her seferinde, şeker skalası bozuluyor, kan şekeri oynuyor ve her şey başa dönüyor.

Yukarıdaki grafikte iyi şeker kaynağı ile kötü şeker kaynağı yiyeceğin, saatler geçtikçe kan şekerine etkisi gösterilmiş. Snickers yiyen birisi ilk 1 saatte kan şekeri düşerken, elmanın kan şekeri etkisi ise daha stabil ve normal seviyede. Elma daha iyi çünkü sadece şeker ve çikolatadan oluşmayıp, içinde doyurucu lif de var. Bu yüzden yavaş yavaş sindirilip kana karışıyor. Oysa çikolata hızlıca kana karışıp 1 saat içinde tekrar açlık etkisi yaratıyor.

Kimse bir kurabiye yiyerek kilo almaz, ancak sweet spot seviyesi için bir kurabiyeden fazlası gerekir. Markalar bunu iyi biliyor. Bazı sağlıklı atıştırmalık üreten markalar bile, sağlıklı adı altında, belki yulaf içerikli olmasına rağmen şeker oranını arttırarak tüketicinin sweet spotuna mesaj bırakıyor. Böylece günde 4 paket fit bisküvi bitirebilirsiniz.

Belki spor yapıyorsunuzdur ama kilo alırsınız. Çünkü konu fit kurabiyeler değil, kalori değil, konu şeker tüketiminin çılgınlığı. Şeker yağa dönüştürülüp depolanıyor vücutta. Kan şekeri ayarlarımızı bozuyor. Kalori azaltımı yerine, besleyici beslenme önemli. ***

Yani 4000 kalorilik sağlıklı vegan beslenme daha iyidir,  2000 kalorilik hayvansal gıdalı, şekerli, aşırı tuzlu beslenmeden.

Lezzet göreceli olduğu kadar alışkanlıklarla da bağlantılı. Zamanla her yiyecek lezzetli olabilir. Ve denemeden bilemezsiniz. Ben neredeyse lise yıllarımda bile, kereviz yemekten hoşlanmadım, fakat vegan beslenmeye başladığımdan beri kerevizin suda sade olarak 3 dk haşlandığı halinin tadı ya da çiğ haldeyeken en sevdiğim!

***Kaynaklar:

Follow: